Aforizma nga Jim Morrison

Aforizma Dashurie

10/01/2010 02:10
 Buzqeshja e njerzve qe do mund te trremb çdo lot e frik. Veç ne krahet e nenes rrahjet e zemres gjejn ritmin e duhur. Ai qe te perbuz, dhe qesh pas shpines tende, esht thjesht dikush duke uleritur trishtimin e tij nen hijen e nje maske. Duani armiqtë tuaj, sepse ata iu bëjnë me dije për...

Thenie Te MeNcUrA

10/01/2010 02:08
 - Kush di te lepije, di te kafshoje. (Blaise Pascal) - Sado e rralle te jete dashuria e vertete, gjithmone me e rralle eshte miqesia e vertete. (la Rochefoucauld). - Secili tregon kush eshte ne shoket qe ka. (Baltazar Gracian) - Nje grua mund edhe te ndjeje miqesi per nje burre, por qe...

Thenie Te Mencura

10/01/2010 02:04
 Mikja ime me e mire eshte pasqyra, Sepse kur une qaj, ajo nuk qesh kurre! Mes se mires dhe te keqes ndodhet nje porte, Dhe une do ta hap! Perpiqu te jesh gjithnje vetvetja, keshtu nje dite, do mund te thuash se ke qene e vecante. Lum si ai qe nuk ka endrra per te realizuar, Sepse nuk do te...

Aforizma

10/01/2010 02:00
 Te gjitha nenat thone: femija im eshte me i miri ne bote! Me mire nje veze sot se sa nje pule neser! 60% e stresit te mashkullit vjen nga femra! thone qe shpresa eshte e fundit qe vdes ?, por edhe ajo vdes! me mire te dish se sa te kesh! mos shiko qimen ne syrin e tjetrit,por trarin ne syrin...

aforizma

10/01/2010 01:58
 1- Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe  flet. 2-Fjalet e urta jane zbukurim i te folurit. 3-Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera. 4-Mencuria eshte arme e njeriut te kulturuar. 5-Trupi sherohet me te punuar, mendja me te mesuar. 6-Mos u prish me vellane per pune...

Thenie Te Mencura

10/01/2010 01:47
ne dashuri lypet paftyrsi dhe trimeri  ejo burreri dhe filozofi Me fat eshte ai burre, qe eshte dashuria e pare e nje gruaje,ndersa me me fat eshte ajo grua ,qe eshte dashuria e fundit e nje burri. Nese me kupton gabimisht, mesoje qe s'kuptove asgje. Jeta eshte nje loje dhe rregulli i pare...

Aforizma per te qeshur :)

10/01/2010 01:37
 Disa aq shume shesin mend, sa qe nje dite do mbesin pa to!!!  Te pamerituarit po lavderohen ndersa te merituarit po duartrokasin...  Cdo te benin gazetaret prej vicave, derisa mizen e bejne buall...  Duke permendur shume peremrin UNE, i shkreti harroi si e kishte...

100 shprehjet filozofike për paratë

10/01/2010 01:32
 1. "Paratë nuk janë gjëja më e rëndësishme në botë. Dashuria është. Për fat të mirë, unë dua paratë". Jackie Mason 2. "Tek Perëndia besojmë. Të gjithë të tjerët duhet të paguajnë para në dorë". Thënie amerikane 3. "Paratë janë më mirë se varfëria, por vetëm për arsye financiare". Woody Allen...

Cfare eshte Fati ?

10/01/2010 01:30
 Cfare eshte Fati ? Arthur Schopenhauer mendonte: "Nje fjale e urte antike thote, me shume te drejte, se ne bote mbizoterojne tri fuqi: dituria, forca fizike dhe fati. Mendoj se kjo e fundit eshte me e fuqishmja. Ne te vertete, rrjedha e jetes mund te krahasohet me lundrimin e nje barke ne...

Femrat drejtuese ??? ? Me te keqija se meshkujt

10/01/2010 01:28
 Femrat drejtuese ??? ? Me te keqija se meshkujt Shpjegimi i psikologeve Ne kembim te humbjes se reputacionit te femrave apo te falimentimit te punes se tyre, psikologet thone se per femrat ekziston gjithmone nje lloj pakti me te keqen, e thene ndryshe, iu duhet te bejne edhe gjera, te...

Dhjetë idetë që ndryshuan botën

10/01/2010 01:25
 Nga Platoni, Koperniku e deri te gjeniali Ainsht Pa gjenitë e epokave të ndryshme, bota sot do të kishte një tjetër "fytyrë" Platoni besonte se secili prej nesh synon të jetë një qenie njerëzore e realizuar dhe se filozofia është shkenca që na ndihmon të gjejmë mënyrën e këtij realizimi. Në...

Doors dhe aforizma te Jim Morrison

21/12/2009 17:20
The Doors Anetaret e The Doors: Jim Morrison (vokalist) - 8 dhjetor 1943 - 3 korrik 1971 Ray Manzarek (tastierist) - 12 shkurt 1939 Robby Krieger (kitarist) - 8 janar 1946 John Densmore (baterist) - 1 dhjetor 1944 Jim Morrison lindi me 8 dhjetor 1943 ne Melbourne te Florida.I bir i admiralit te...