Article archive

ZBULNI SA JU DASHUROJNE

10/01/2010 21:49
 

Psikologji

10/01/2010 03:03
 Vetëvrasja është akt kur njeriu i merr jetën vetes së vetë me dëshirën të tij me anë të një veprimi të vetëdijshëm. Arsyet e vetëvrasjeve janë të ndryshme. Arsyeja më e shpeshtë depresioni ose sëmundjet bipolare si dhe sëmundje të tjera psikike dhe...

Ankthi, ja pse ndodh

10/01/2010 02:56
 Cfare rruge bejne ne brendesi te trurit tone ngacmimet dhe mendimet? Ky eshte kufiri i fundit me i fundit me te cilin merret sot neuroshkenca. Dhe ne baze te ketyre eksperimenteve duket se jane zbuluar arsyet qe shkaktojne ankthin tek njerezit. Nga testet ka dale se kjo gjendje emocionale...

Kollitja, cfare semundjesh na paralajmeron

10/01/2010 02:55
    Pyetja përse kollitemi, është ndoshta shqetësimi më i shpeshtë për mjaft njerëz, sidomos në stinën e dimrit. Shumë prej nesh mendojnë mos vallë kollitja paralajmëron ardhjen e sëmundjes? Për të sqaruar këtë shqetësim, specialistët e sëmundjeve të gjoksit shpjegojnë se kollitja është...

Leucemia, shkencetaret zbulojne vaksinen kunder semundjes

10/01/2010 02:54
    Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar së fundi vaksinën kundër sëmundjes së leucemisë. Për herë të parë te njerëzit do të testohet vaksina kundër leukemisë. Ky mund të jep një hap i madh drejt mjekimit nga kjo sëmundje vdekjeprurëse. Shkencëtarët britanikë kanë zhvilluar terapi, e cila...

Nje diete e shendetshme qe parandalon shfaqjen e kancerit

10/01/2010 02:53
    Shumë studime të kryera në të gjithë botën, kanë provuar se një e treta e tumoreve malinje mund të parandalohen duke përmirësuar mënyrën e të ushqyerit. Rekomandimi kryesor për të realizuar këtë është : “ Të konsumosh ushqime në mënyrë të vazhdueshme ushqime me origjine vegjetale, me...

Dhimbja e kokes sherohet “online”

10/01/2010 02:50
 Vazhdon të rritet numri i personave që vuajnë nga dhimbja e kokës. Orë të tëra me duar të mbështetura mbi tavolinë, me fytyrën dhe qafën të kontraktuara, ndoshta duke kërcitur edhe dhëmbët pa e kuptuar. Ky është shembulli konkret i nisjes së dhimbjes së kokës. “Unë dëshiroj të flas shumë për...

Ne treg pilula kunder crregullimeve te gjumit

10/01/2010 02:48
 Del ne tregun nderkombetar pilula qe ndihmon njerezit me crregullime gjumi, i njohur ndryshe si fenomeni jet-lag. Kjo pilule eshte prodhuar kompania “Cephalon” dhe eshte testuar nga agjencia shteterore, “Food&Drug Administration” ne SHBA. Sipas te dhenave, pilula arrin te vendose rregull...

Horoskopi 2010

10/01/2010 02:37
 Dashi (21 mars- 20 prill) Horoskopi i dashit gjatë vitit 2010 ka shumë gjëra pozitive. Në përgjithësi kjo shenjë është shenjë e guximshme. Disa nga parashikimet tregojnë se Viti i Ri do ju sjellë arritje të reja, por nuk do të jenë më të mëdha sesa ato që i keni pasur gjatë këtij viti....

Aforizma Dashurie

10/01/2010 02:10
 Buzqeshja e njerzve qe do mund te trremb çdo lot e frik. Veç ne krahet e nenes rrahjet e zemres gjejn ritmin e duhur. Ai qe te perbuz, dhe qesh pas shpines tende, esht thjesht dikush duke uleritur trishtimin e tij nen hijen e nje maske. Duani armiqtë tuaj, sepse ata iu bëjnë me dije për...
Items: 1 - 10 of 216
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>