Ngjarjet e dites

Përmbytjet,Topalli thirrje banorëve të largohen

 Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli ka inspektuar sot zonat e përmbytura në qarkun e Shkodrës. Në një linjë telefonike për RTV "Ora News" Topalli i ka bërë thirrje banorëve në këto zona që të largohen dhe të shkojnë hotelet dhe konviktet që janë vënë në dispozicion të tyre. "I bëj thirrje...

Përmbytjet në Shkodër, vazhdon evakuimi

 Vazhdon evakuimi i banorëve të 4 komunave të qarkut të Shkodrës si pasojë e përmbytjeve të ndodhura në këtë zonë. Si pasojë e situatës së rënduar nga përmbytjet Shtabi i Emergjencave Civile po punon me mjetet lundruese për të evakuar banorët e komunave Dajç, Ana e Malit, Guri i Zi dhe...

Largohen emigrantët, fluks në Kakavijë

 Pas përfundimit të festave të fundvitit ka nisur edhe kthimi i emigrantëve në vendet ku jetojnë e punojnë.  Në doganën e Kakavijës deri paraditen e sotme kanë lënë tokën shqiptare 2700 shtetas gje 600 automjete.  Mësohet se dogana shqiptare si pasojë e fluksit të emigrantëve që...

Solana: Shqipëria dhe Bosnja shumë shpejt në zonën Shengen

    Ish zyrtari i lartë i Bashkimit Europian për politikë të jashtme, Havier Solana, ka vlerësuar se bashkëpunimi rajonal dhe pajtimi në Ballkan janë me rëndësi vendimtare, ndërsa forcë nxitëse, sipas tij, paraqet integrimi europian. Në një tekst autorial të botuar në të përditshmen e...

Britani, gjyq tjetër për ekstradimin e Kumbaros

 LONDER- Vendimi i autoriteteve angleze për të mos ekstraduar Ilir Kumbaron në Shqipëri vazhdon të tërheqë vemendjen e mediave britanike. E përditshmja “The Sun”, artikullin e botuar sot “Beast from the East is our guest of the Ëest” ( “Një bishë nga lindja, mysafiri ynë në perëndim” e...

Rama: Sukseset e Berishës, imagjinare, vendi në krizë

 TIRANE-Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama i cilëson “imagjinare” sukseset të cilat kryeministri Berisha deklaroi mbrëmë se ka arritur në 100 ditët e para të qeverisjes së tij, ndërsa thekson se vendi po zhytet gjithnjë e më shumë në krizë ekonomike dhe demokratike  “Parada e...

Lezhë/ Përplasen 5 makina, 4 të plagosur

 Pesë automjete janë përfshirë në një aksident rrugor pasditen e sotme në aksin Lezhë-Shkodër.  Sipas informacioneve aksidenti ka ndodhur në vendin e quajtur "Kthesa e Blinishtit" ku për pasojë janë plagosur katër persona.  Menjëherë të plagosurit janë dërguar në spitalin e Lezhës ku...

Vlorë, plagoset me thikë 15 vjeçarja

 Një vajzë 15 vjeçare ka marrë plagë të rënda thike në ambientet e shtëpisë së saj. Në rrethana ende të paqarta, një 21 vjeçar nga Durrësi ka hyrë në shtëpi dhe pas një zënke ka therur disa herë në bark minoren. Ajo gjendet në spital, ku po i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale, ndërsa policia...

Arrest me burg për zyrtarët e arrestuar

 Gjykata e Tiranës ka njohur ditën e enjte me masën e sigurisë arrest në burg dhe arrest shtëpie ër tre zyrtarët e Ministrisë së Brendshme dhe tre pronarë firmash të akuzuar për korrupsion për blerjen e uniformave të policisë. Janë paraqitur para gjyqtarit të gatshëm të arrestarit Bujar...

Elbasan/Vetëhelmohet me fotoksinë 44-vjeçari

 Një 44-vjeçar nga Elbasani ka gjetur vdekjen pasi është vetëhelmuar.  Ferit Ferra është dërguar me urgjencë në spital rreth orës 14:00, ku me gjithë ndihmën mjekësore, nuk ka mundur të mbijetojë. Grupet e hetimit të policisë së Elbasanit mbërritën në vendngjarje, ku kanë konstatuar se ky...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Cudite E Javes

Krater në Letoni, dyshime nëse është meteor apo sajesë

 Janë hedhur hipotezat se një meteor ka shkaktuar një gropë disa metra të gjerë por shkencëtarët shprehen skeptikë rreth ndikimit të tij mbi krijimin e kraterit në veri të Letonisë ditën e hënë. Andris Karpoviks, student në Univeristetin e Letonisë tha se "Krateri duket sikur është hapur me...

Binjakët siamezë, Peru, mjekët s'ndajnë dot bebet, kanë një zemër

 Binjakët siamezë, Peru, mjekët s'ndajnë dot bebet, kanë një zemër Mjekët peruanë kanë deklaruar së fundmi se mund të jetë e pamundur të ndahen dy binjaket e lindura në spitalin e Lima-s pesë ditë më parë, pasi ato ndajnë të dyja vetëm një zemër. Doktorët kanë nën mbikqyrje të vazhdueshme dy...

Alo, policia, më kanë vjedhur marihuanën

Disa njerëz me të vërtetë nuk dinë çfarë është mirë, e çfarë jo, çfarë guxon të bëhet, e çfarë jo. Një shembull i mirë për këtë është një grua nga shteti amerikan Michigan e cila brenda momentit është kthyer nga viktima në fajtore.       Siç raporton policia, gruaja 54...

Mamaja më e vogël në botë, pret fëmijën e tretë

Ajo që njihet si "mamaja më e vogël në botë" është prapë shtatzanë! Mjekët e kishin paralajmëruar se një shtatzani tjetër do ta vriste atë, por Stacey Herald, 35 vjeç, e riprovoi, - thotë tabloidi anglez The Sun.       Doktorët e kanë nën mbikqyrje Stejsin në Kentaki të...

SHBA/ Shpëton për mrekulli nga treni i drejtuar nga... nje femer

Një grua e dehur i ka shpëtuar vdekjes për mrekulli në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pamjet amatore (te publikuara edhe ne internet) të një stacioni treni tregojnë se si gruaja në gjendje jo normale, teksa eshte perkulur per te shikuar nese po vinte treni, ka rene mbi shina, teksa...

Efekti prej bojës se flokëve, shpërfytyrohet 15-vjeçarja

Vjen edhe rasti i tretë brenda pak javësh, ndonëse këtë radhë duket se gjithçka ka marrë përmasa shumë te rënda. Pas historisë së Zoe Vernon, shpërfytyruar nga boja e flokëve dhe asaj të Rachel Bulmer, që pasi u bë brune u gjet e transformuar në fytyrë, ja ku vjen Abigail Colbourne. Pikërisht bëhet...