Ngjarjet e dites

Dimri “mbërthen” Europën, probleme të mëdha në trafik

 Dimri i ashpër që ka përfshirë Europën Perëndimore ka sjellë probleme në shumë vende. Mësohet se 5 trena Eurostar që vinin nga Brukseli dhe Parisi drejt Londrës mbetën të bllokuar për disa orë në tunelin e La Manshit për shkak të të ftohtit të madh dhe ngricave. Aktualisht një prej tyre...

Një pjesë e mirë e Europës është gjunjëzuar nga moti i ftohtë. Pas Francës, edhe Belgjika po vuan pasojat e të ftohtit të pazakontë. Për shkak të temperaturave të ulëta dhe dëborës, shumë fluturime janë vonuar dhe të tjerë po anulohen në aeroportin e Bruk

 Në Nion të Zvicrës është hedhur shorti për ligën e kampioneve dhe ligën europiane Uefa. Në ligën e kampioneve shorti kishte vënë përballë ekipet Shtutgard-Barcelona, Olimpiakos-Bordo, Inter-Çelzi, Bajern Fiorentina, CSKA e Moskës-Sevilja, Lion-Real-Madrid, Porto-Arsenal dhe...

Moti i ftohtë përfshin Europën

 Një pjesë e mirë e Europës është gjunjëzuar nga moti i ftohtë. Pas Francës, edhe Belgjika po vuan pasojat e të ftohtit të pazakontë. Për shkak të temperaturave të ulëta dhe dëborës, shumë fluturime janë vonuar dhe të tjerë po anulohen në aeroportin e Brukselit. Ndërkohë bora shkaktoi edhe...

Mbërrijnë 10 mijë doza kundër virusit A/H1N1

 Ka mbërritur në Shqipëri vaksina ndaj virusit A/H1N1. Janë rreth 10 mijë doza, të cilat do të shpërndahen në Tiranë, në Qendrën Spitalore Universitare "Nënë Tereza", në repartet intensive të saj, si dhe në Sanatorium. Vaksina vjen nga Hungaria, nga një firmë shumë e njohur prodhuese e tyre....

Policia italiane arreston te kerkuarin shqiptar

 Stefan Petani, 44-vjecari shqiptar, mbi te cilin prej vitit 2006 rendonte nje mandat kapjeje nderkombetare, eshte arrestuar nga agjentet e Vareze, qe e kane bllokuar mbi nje makine BMW X5, e drejtuar nga nje tjeter shtetas shqiptar. Vendi i fshehjes se tij ishte nje apartament ne Kunardo, ku...

Ndërkombëtarët apel politikës: Gjeni rrugën e konsensusit, po dëmtoni vendin

 Tiranë, 18 dhjetor NOA - Ndërkombëtarët i kanë bërë sërish sot thirrje politikës shqiptare të gjejë rrugën e konsensusit, pasi do të ishte në të mirë të vendit. Rektorati i Universitetit të Tiranës organizoni sot një takim për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe, dhe gjatë...

50 Cent nxeh Pitt

 Cfare provon nje burre ndersa fle ne nje shtrat per Angelina Jolie? Te zgjohesh me yllin seksi, ndoshta kjo duhet te jete nje ndjesi e mrekullueshme. Kengetari 50 Cent e ka pranuar hapur se do te donte te ishte ne vend te Brad Pitt. "Do te doja te isha Brad Pitt, te kaloja naten me Angie dhe...

Nga mesnata bie regjimi i vizave për Maqedoninë

 Teksa grumbullonin dokumente dhe prisnin para ambasadave, prej prindërve të tyre dëgjuan për pasaportën e kuqe jugosllave, që ua  hapi kufijtë me të gjitha shtetet. Pasaporta e re biometrike e Maqedonisë me të njëjtën ngjyrë, prej nesër ua hap kufijtë për ne 28 vende evropiane. Këta të...

: UFO fluturon mbi Kremlin

 “Eshtë kryqëzuesi imperial i Luftës Yjore”, ka bërtitur me forcë një dëshmitar okular. Vetëm se skena s’ka pasur të bënte aspak me sagën e famshme kinematografike, aty pikërisht mbi Kremlin është vërejtur një piramidë gjigante që fluturonte mbi rezidencën e institucioneve qeveritare ruse....

Berisha lobon për njohjen e Kosovës në Danimarkë

 Shqipëria vazhdon lobingun për njohjen e shtetit të Kosovës. Kryeministri Berisha ka shfrytëzuar samitin e Kopenhagenit për ndryshimet klimaterike, për t’u takuar me liderë nga vende të ndryshme të botës për të kërkuar mbështetjen e këtyre shteteve për njohjen e pavarësisë së shtetit më të ri...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Cudite E Javes

Krater në Letoni, dyshime nëse është meteor apo sajesë

 Janë hedhur hipotezat se një meteor ka shkaktuar një gropë disa metra të gjerë por shkencëtarët shprehen skeptikë rreth ndikimit të tij mbi krijimin e kraterit në veri të Letonisë ditën e hënë. Andris Karpoviks, student në Univeristetin e Letonisë tha se "Krateri duket sikur është hapur me...

Binjakët siamezë, Peru, mjekët s'ndajnë dot bebet, kanë një zemër

 Binjakët siamezë, Peru, mjekët s'ndajnë dot bebet, kanë një zemër Mjekët peruanë kanë deklaruar së fundmi se mund të jetë e pamundur të ndahen dy binjaket e lindura në spitalin e Lima-s pesë ditë më parë, pasi ato ndajnë të dyja vetëm një zemër. Doktorët kanë nën mbikqyrje të vazhdueshme dy...

Alo, policia, më kanë vjedhur marihuanën

Disa njerëz me të vërtetë nuk dinë çfarë është mirë, e çfarë jo, çfarë guxon të bëhet, e çfarë jo. Një shembull i mirë për këtë është një grua nga shteti amerikan Michigan e cila brenda momentit është kthyer nga viktima në fajtore.       Siç raporton policia, gruaja 54...

Mamaja më e vogël në botë, pret fëmijën e tretë

Ajo që njihet si "mamaja më e vogël në botë" është prapë shtatzanë! Mjekët e kishin paralajmëruar se një shtatzani tjetër do ta vriste atë, por Stacey Herald, 35 vjeç, e riprovoi, - thotë tabloidi anglez The Sun.       Doktorët e kanë nën mbikqyrje Stejsin në Kentaki të...

SHBA/ Shpëton për mrekulli nga treni i drejtuar nga... nje femer

Një grua e dehur i ka shpëtuar vdekjes për mrekulli në Boston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pamjet amatore (te publikuara edhe ne internet) të një stacioni treni tregojnë se si gruaja në gjendje jo normale, teksa eshte perkulur per te shikuar nese po vinte treni, ka rene mbi shina, teksa...

Efekti prej bojës se flokëve, shpërfytyrohet 15-vjeçarja

Vjen edhe rasti i tretë brenda pak javësh, ndonëse këtë radhë duket se gjithçka ka marrë përmasa shumë te rënda. Pas historisë së Zoe Vernon, shpërfytyruar nga boja e flokëve dhe asaj të Rachel Bulmer, që pasi u bë brune u gjet e transformuar në fytyrë, ja ku vjen Abigail Colbourne. Pikërisht bëhet...