Kuriozitete

Hapet supermarketi i pare i dashurise

20/12/2009 19:56
 Në Pekin të Kinës është hapur supermarketi i parë i dashurisë në botë. Në një reklamë thuhet se – artikulli i vetëm që ofrohet është “dashuria dhe vetëm dashuria”, ndërsa myshterinjtë aty mund ta gjejnë “partnerin e jetës”. Në raftet e supermarketit nuk ka patate, vaj, e as detergjente, por...

Kur i pasuri behet i varfer

20/12/2009 19:55
 Një biznesmen britanik, i zhgënjyer nga jeta komerciale, ka vendosur të hedhë prapa karrierën e tij të suksesshme, dhe të jetojë në natyrë pa asnjë metelik. Mark Boyle nga Bristoli, ka hequr dorë nga puna dhe paratë, dhe si një varfanjak ka vendosur të jetojë në një kamp-shtëpizë të vjetër....

Me paguaj, te te le rehat

20/12/2009 19:54
 Një burrë Rumun e paguan të shoqen 500 Euro ne muaj që ajo të mos e shqetësojë ose te mos e bezdise kur ai kthehet nga puna në shtëpi. Nicolae Popa, i cili drejton një shoqëri në Alba Lulia, ka thënë se ka bërë një akord pak jo të zakonshëm bashkëshortor. “Punët e mia po shkojnë mire,” tha...

E dinin ne kome per 23 vjet: Bertisja, por s’me degjonin

20/12/2009 19:53
 Mjekët e besonin në komë, mendonin se truri i tij ishte shuar bashkë me trupin. Por ja që mendja e tij ishte vigjilente dhe tentonte me shpresën që të kuptohej nga jashtë. Ka qëndruar “i burgosur” në trupin e vet të palëvizshëm për 23 vjet. “Bërtisja, bërtisja, por askush nuk më dëgjonte”,...

51-vjecari i verber arrin te shohe

20/12/2009 19:51
 51-vjecari anglez Peter Lane, i verber prej 30 vjetesh eshte entuziast per rezultatet e arritura deri tani nga nderhyrja kirurgjikale, te ciles i eshte nenshtruar duke patur sot syrin bionik. Lane, i cili u verbua per shkaqe gjenetike sot arrin te dalloje format e deres, mobiljeve, si dhe te...

Kryeministri mbetet pa pune, kishte munguar pa arsye

20/12/2009 19:50
   Kryeministri i ishullit të vogël në Paqësor, Vanuatu, ka mbetur pa punë, për shkak se kishte harruar të linte një arsyetim të shkruar për mungesën e tij. Edward Natapei ka munguar në tri mbledhje, ndërsa kishte harruar t’i tregonte kryesuesit për mungesën e tij. Natapei kishte shkuar...

Si ti njohim miket e shtirura

20/12/2009 19:46
 Një shprehje e vjetër thotë “Kush gjen një mik, gjen një thesar”. Është e vërtetë: një mik ose mikeshë është diçka e rrallë dhe e çmuar që e bën jetën tonë edhe më të bukur. Por ndonjëherë këto lloj lidhjesh emocionale mund të na “helmojnë” jetën, duke arritur në një hidhërim të plotë. Më...

Ne altar me nusen, dhendri hyn ne Facebook

20/12/2009 19:45
 Ka momente në jetë, në të cilat fjalët “internet”, “celular”, “Facebook”,”Twitter” është mirë t’i harrojmë. Ja çfarë i ka ndodhur një çifti në altar: Prifti sapo kishte kryer ritet në kishe dhe në përfundim “lejoi” dhëndrin të puthte nusen. Pikërisht në këtë moment, dhëndri mistrec nxori nga...

Gangsta Papa

20/12/2009 19:44
 Pos që i pëlqen këpucët firmato, Papa Benedikti XVI më dëshirë dëgjon edhe muzikën rep, respektivisht reperin 2Pac. Reperi Tupac Shakur, i njohur si 2Pac, i cili në këngët e tij i këndon drogës, seksit, dhunës në rrugë, është vetëm njëri nga këngëtarët e preferuar të Papës, sipas një liste e...

Blue Jeans, moda e pavdekshme qe erdhi nga Amerika

20/12/2009 19:43
 Nuk ekziston asnje rregull qe duhet te respektosh kur behet fjale per te veshur pantallona xhins. Tekstili me origjine amerikane vazhdon t’i rezistoje gjithe prurjeve te modes qe nga shekulli XVIII. Nuk ka vajze apo djale qe ne garderobe mos te kete nje pale pantallona xhins. Najada dhe...

Kur femrat sjellin lumturine ne shtepi

20/12/2009 19:42
 Flasin gjithmonë për gjithçka, nëse janë të lumtura, të trishtuara, nëse ndihen të plotësuara, pra për çdo gjë. Motrat kanë lindur për të qenë të pandara, janë gëzimi i shtëpisë dhe shumë të përkushtuara pas prindërve, vëllezërve, gjyshërve dhe të afërmve. Familjet mbeten të bashkuara edhe...

Interneti na ben me inteligjente

20/12/2009 19:40
 Sipas nje studimi amerikan, “lundrimi” per nje kohe te gjate ne internet i ben mire inteligjences njerezore. Pasi eshte bere nje studim i detajuar me disa nga faqet me te rendesishme, eshte dale ne perfundimin se interneti jo vetem qe nuk e ngadaleson trurin por rrit kuoten e inteligjences...

500 sterlina kush spiunon komshiun

20/12/2009 19:37
 Nga sot e tutje, në Britaninë e Madhe nëse spiunon komshiun paguhesh 500 sterlina. Nëpërmjet një skeme të veçante, qeveria britanike ka nisur aplikimin e një projekti për të inkurajuar qytetarët në dhënien e informacionit për fqinjët e tyre të cilët banesat e dhëna nga bashkia, i lëshojnë me...

Gruaja fiton te drejten te behet baba

20/12/2009 15:46
 Një gjermane, e quajtur Brigita, e cila jeton në një lidhje lezbike, në qytetin Keln, ka fituar të drejtën të jetë babai biologjik i një fëmije. Para së të ndërronte gjininë, Brigita kishte ruajtur spermën e saj, prej së cilës ka lindur fëmija në barkun e partneres së saj – e cila në vitin...

Nje shpikje per gjumashet

20/12/2009 15:40
 Keni problem të zgjoheni në mëngjes nga gjumi? Ju ndodh kjo pothuajse gjithmonë? Debatoni për këtë edhe me pjesëtarët e tjerë të familjes sepse nuk arrijnë t’ju zgjojnë as familjarët tuaj? Atëherë për këtë problem madhor tuajin, tashmë është gjetur një zgjidhje që mund t’ia arrijë përfundimit...

Zhvishet para shofereve, gjobitet

20/12/2009 15:39
 Nje vajze nga Zelanda e Re qe zhvishte pjesen e siperme te trupit per t’u hequr vemendjen shofereve, eshte gjobitur per prishje te vemendjes publike. Kete veprim ajo e beri per nje bast, por ka ndodhur me e keqja, pasi nje shofer eshte shperqendruar aq shume sa e ka goditur me makine. 18...

Adoleshentet jetojne me mitin e “Facebook”-ut

20/12/2009 15:37
 Adoleshentët? Gjithmonë janë në kërkim të miqve të rinj në “Facebook”, të videove të shkarkuara në “You Tube” dhe një në tre veta pi duhan. Ajo që ka fotografuar këtë fenomen është një shoqëri amerikane, e cila ka bërë një studim mbi “Zakonet dhe stilin e jetës së adoleshentëve”. Studimi...

Braktis gruan, pasi fiton ne loto

20/12/2009 15:35
 Amerikani Arnim Ramdass nga Florida, bashkë me disa kolegë të tij, në vitin 1997 kishte fituar 19 milionë dollarë në loto. Mirëpo, bashkëshortja e tij, Donna Campbell nuk kishte ditur gjë për këtë. Arnim, në atë kohë, menjëherë e kishte ndërprerë linjën telefonike si dhe internetin në...