Doors dhe aforizma te Jim Morrison

21/12/2009 17:20

The Doors

Anetaret e The Doors: Jim Morrison (vokalist) - 8 dhjetor 1943 - 3 korrik 1971 Ray Manzarek (tastierist) - 12 shkurt 1939 Robby Krieger (kitarist) - 8 janar 1946 John Densmore (baterist) - 1 dhjetor 1944 Jim Morrison lindi me 8 dhjetor 1943 ne Melbourne te Florida.I bir i admiralit te marines George Stephen Morrison dhe Clara Clark.Kish 2 vellezer me te cilet nuk pati kurr nje lidhje te fort.Me qen se kish lindur ne nje familie ushtarake ju desh te trransferohej disa her me shtepi,kjo beri qe te ish gjithnje i vetmuar.Femijeria e tij u karakterizua nga konflikte te shpeshta me te emen per shkak te autoritetit te saj.Marredheniet me te atin thuaj se nuk ekzistonin per shkak se ish gjithmon larg shtepis. Ne shkoll Jimi ish nder studentet me te zgjuar e me te ditur,por i pelqente te binte ne sy.Shpesh bente rremuja ne klas,dhe ndonje her shtirej si i vdekur ne shkallet e shkolles.Pati nje femijeri te trrazuar me probleme te shumta ne familie qe vinin kryesisht nga mungesa e te atit ne shtepi. Ne adoleshenc pati nje lidhje me nje vajze,Tandy Martin.Lidhje shum problematike per shkak se shpesh Jimi dehej dhe shkonte ta ngacmonte.Para se te nisej per ne San Diego Jim e shqetesoi per her te fundit nen drritaren e dhomes se saj.Me pas u zhduk ne erresiren e nates. Marredheniet familiare te trrazuara ben qe sapo pati mundesin,u largua nga shtepia per te shkuar te studionte ne universitetin e kinematografis UCLA (University of California Los Angeles).Ketu ai krijoi per her te par nje rreth shoqeror.Po ketu takoi edhe nje nga pjestaret e ardhshem te The Doors,kitaristin dhe kompozitorin Ray Manzanek.Pikerisht Ray e futi Jimin ne rrugen e muzikes duke e bindur qe te shfaqej bashk me te ne koncertet qe organizonte. Ne universitet nuk qendrroi gjat.E braktisi shkollen pasi nje xhirim i tij u refuzua per shkak te nje skene ne Royce Hall (ndertes e kampusit te universitetit). Filloi te frekuentonte plazhin Venice,vend ne te cilin shkroi keng si "Hello i love you" dhe "End of the night".Bashk me mikun e tij Ray me 1965 formoi nje grup te cilin e quajti The Doors.Zgjodhi kte emer per shkak te nje ideje qe kish.Sipas tij,ne bot ekzistonte e ditura dhe e pa ditura.Keto komunikojne bashk permes disa dyerve dhe pikerisht nje prej ketyre dyerve donte te ish Jimi. Ne kete koh Jimi kish filluar te perdorte rregullisht LSD. Me dalien e albumit te par te titulluar "The Doors",grupi pati nje sukses te jashtzakonshem.Ne jeten private Jim kalonte shpesh nga gjendje qetesie absolute,ne shperthime te papritura dhune. Ne 1970 Jim u martua me Patricia permes nje riti te quajtur "Wicca".Martesa nuk zgjati shum pasi Jim shkonte rregullisht me gra te tjera. Pas nje jete te mbushur me abuzime te te gjitha llojeve,Jim vdiq ne Paris me 3 korrik 1971.Ish vetem 27 vjec. Pas vdekies se tij linden nje ser dyshimesh per faktin nese Jim kish vdekur me te vertet apo jo.Kur shoket e tij mberriten ne Paris arkivoli ish mbyllur,munden vetem te shihnin nje certifikat ku thuhej se kish vdekur per shkaqe natyrale,atak kardiak.Ne te vertet autopsia nuk u be kurr.Pamela Carson,vajza me te cilen ish lidhur ne ate kohe,deklaroi se e kish gjetur te vdekur ne vask. Ne Paris ish trransferuar 4 muaj me par dhe ish vendosur ne Ville Lumiere.Donte te shkeputej nga muzika,"rock-u ka vdekur perseriste shpesh".donte te krijonte nje jet te re si poet. Ka qen kengtar,poet,kinematogra por mbi te gjitha ish nje legjend e muzikes.Vokalist dhe lider i The Doors,ka qen nje nder pikat kryesore te referimit per breza te ter qe nga koha e vrasjes se vellezerve Kennedy dhe te Martin Luther King. Kafshe skene,hero i mallkuar,engjell rrebel,mbreti hardhuc (Lizard King) ka qen profet i liris.Per nxitjet qe bente drrejt trasgresionit,FBI hapi nje dosje mbi te dhe ne 1969 e arrestoi ne nje koncert ne Miami dhe u denua per akte te turpshme. Vdekja e tij e parakohshme e ktheu ne nje mit.Edhe sot me mijra njerez shkojn ne peligrinazh ne varrin e tij ne varrezat e P�re Lanchaise ne Paris.Varri i tij esht kthyer ne nje monument qe vizitohet mesatarisht nga 100 fan ne dite.

 

Aforizma

- Qaja sepse s'kisha kepuc,pastaj pash nje burr pa kemb dhe pushova se qari.
- Kur me pyesin c'do te thot te enderrosh,ul syte nga frika se mos kujtoj.
- Kur te vdesim me siguri do te shkojme ne parajs,sepse ferrin e jetuam ketu.
- Kur urrejm dike,urrejm ne te dicka qe esht brenda nesh.
- Kjo luft e mallkuar do te mbaroj kur te jemi shum te vjeter per te shijuar paqen.
- Kjo nat nuk mund te zgjas ne perjetesi,sepse neser do te vije agimi.Gjithmon nese ka nje te neserme.
- Te refuzosh dashurin nga frika se mos vuan,esht si te refuzosh jeten nga frika se do te vdesesh.
- Nese duhet te jetosh gjith jeten duke rreshqitur pertok si nje krimb,cohu dhe vdis.
- Nese do te me duhej te zgjidhja mes dashuris tende dhe jetes sime,do te zgjidhja dashurin tende,sepse ajo esht jeta ime.
- Nese ke nje ide respektoje.Jo pse esht nje ide,por sepse esht e jotja.
- Nese njerezit qe flasin keq per mua do te dinin ate cka them per to,do te flisnin edhe me keq.
- Nese je i trishtuar dhe do te vdesesh,mendo per ate qe esht i trrishtuar sepse e di qe do te vdes,por do te jetoje.
- Nese te thon qe dashuria esht nje enderr,ateher enderro.Por mos u cudit nese zgjohesh duke qare.
- Nese ti do te ishe nje lot,un nuk do te qaja nga frika mos te humbisja.
- Nese nje mengjes zgjohesh dhe nuk sheh me diellin,ose ke vdekur,ose je ber ti diell.
- Ji gjithmon si deti,qe pasi thyhet duke u perplasur me shkembinjt,gjen gjithmon forcen per ta provuar serish.
- Do te resht se dashuri vetem kur nje piktor shurdh te arrij te pikturoj zhurmen e nje petali trrendafili qe bie ne dyshemen e kristalt te nje keshtielle qe s'ka ekzistuar kurr.
- Enderro sepse ne enderr mund te gjesh ate cka dita s'mund te te ofroj.
- Vetem ai qe s'njeh dhimbjen mund te qesh me ate qe vuan.
- Buzeqesh edhe nese buzeqeshja jote esht e trrishtuar,sepse me e trrisht se nje e qeshur e trrisht,esht trrishtimi qe s'di te qeshesh.
- Nje dite edhe lufta do ti perulet tingullit te nje kitare.
- Te jetosh pa u perpjekur do te thot te mbetesh me dyshimin se mund t'ja kishe dal mban.
- Jeto intensivisht cdo gje te vogel te jetes,sepse nje dit keto gjera te vogla do te te duken te medha.
- Jetoj per te te dashur,do te vdes nese do te me duhet te te harroj.
- Njerezit kan frik nga vdekja,por vdekja esht dicka e natyrshme.Mendoj se vdekja esht nje mike e njeriut sepse e shpeton ate nga ajo dhimbje e madhe qe esht jeta.
- Do te jepja gjith ditet e mija,per nje "dje" te vetme.
- Thon se dashuria esht jet.Un per dashuri po vdes.
- E ardhmja nuk ekziston.Esht dicka qe ne ndjekim,dhe sapo e arrijm behet menjeher e tashme dhe pastaj e shkuar.
- Drroga esht shpresa e atij qe s'ka me shpresa.
- Nese s'ke arsye per te jetuar,mos gji nje per te vdekur.
- KUR TRRUPI IM TE JET HI,EMRI IM DO TE LET LEGJEND

- Te vrasesh esht guximi i castit.Te jetosh esht guxim perhershem.
- Jemi nje hic,por jemi ne gjendje te bejm gjithcka.
- Ndonjeher mjafton nje cast per te harruar nje jet,por ndonjeher nuk mjafton nje jet per te harruar nje cast.
- Ndonjeher fituesi esht thjesht nje enderrimtar qe s'esht dorezuar kurr.
- Disa thon qe shiu esht i shemtuar,por nuk din qe te lejon te ecesh me koken lart,me fytyren te mbuluar nga lotet.
- I dua adoleshentet sepse gjithcka qe bejn,e bejn per here te pare
- Do te jepja jeten per te mos vdekur.
- Me jepni nje enderr ku te jetoj.Realiteti po me vret.
- Pas gjakut te tij,gjeja me e mir qe nje burr mund te jap nga vetja esht nje lot.
- Ne castin ku dyshon se mund te fluturosh humb per gjithnje aftesin per te fluturuar.
- Te jesh ne qef,nuk do te thot te jesh i lumtur.Ndonjeher ke deshiren te qeshesh e te besh shaka per te mos ndier qe brenda ke deshiren per te qar.
- Mes se mires dhe se keqes ka nje der,dhe un do ta hap.
- Dhash gjithcka qe mudt te jepja.Jam nje poet qe rrefen historit e tij,dhe kendon vargjet e veta.
- Miku im me i mir esht pasqyra,sepse kur un qaj,ajo nuk qesh kurr.
- Ne vend qe te ndiehesh ne faj,ose te kerkosh justifikime per veprimet e keqija qe ke ber ne te shkuaren,fillo te sillesh pozitivisht.
- Un dashuroj dhe jetoj ne heshtje,por pas cdo buzeqeshje,fsheh nje lot dhimbjeje.
- Un jam keshtu sepse reflektoj ate cka kam perbrenda.
- Vetmia esht te degjosh eren,dhe te mos kesh mundesi tja thuash askujt.
- Lumturia e vertet nuk esht brenda nje gote,ose brenda nje shiringe.E gjen vetem ne zemren e atij qe te do.
- Jeta esht si nje pasqyr,te buzeqesh nese e sheh duke buzeqeshur.
- Shpirti i nje personi fshifet ne shikimin e tij.Prandaj kemi frik te na shohin ne sy.
- Menyra e vetme per tu ndier dikush,esht te ndiehesh vetvetja.
- Ne jete do te ket gjithnje nje bastard qe do te te bej te vuash,por do te jet personi i vetem qe do te duash me te vertet.
- Mos u kenaq me horizontin,kerko pafundesin.
- Mos u dorezo kurr,sepse kur mendon se ka mbaruar gjithcka,esht momenti kur gjithcka fillon.
- S'esht i fort ai qe s'bie,por ai qe bie dhe ka forcen te ringrihet.
- Nuk zgjodha un te lind,ndaj me lini te jetoj ashtu si me pelqen.
- Mos fol kurr per paqe dhe dashuri.Dikush e provoi dhe e kryqezuan.
- Mos u pendo per cka ke ber nese kur e bere ishe i lumtur.
- Nuk sherben per asgje te grisesh faqet e jetes,duhet te dish te nderrosh faqe dhe te rifillosh nga e para.
- S'mund te thuash qe ke jetuar nese s'ke provuar ate qe esht e ndaluar.
- Mos jeto me friken se do te vdesesh,vdis i lumtur sepse ke jetuar.
- Te gjith kemi nje pal krah,por vetem kush enderron meson te fluturoje.