Jeta

20/12/2009 14:14

 Sa bukur eshte te jesh i lumtur

ku jeta te ,te dhurorj befasira
mos te kesh sherre, mos te kesh
xhelozira ku ne zemer te thumbon
inati dhe ne shpirt ndihesh si i pa fati
ti ecen si ndonje endacak ,ku nata te zen sa andej ketej, ku shiu thahet ne trupin tend
dhe ti aspak se veren
me canten ne shpine si ndonje kurbetqar
ti endesh me doren e shtrir, por ne shpirt i vrare.
E ke harruar familjen , dhe femijet ne shtepi ,se mban mend emrin tend
dhe thua se di,vetem ecen por shpreson te nje Zot.
Zemren e ke te paster, packa se te dalin lot , keto lot jane lot malli, ndoshta dhe mallkimi, por mos harro se
mbrenda teje eshte mbledhur zemerimi
Te lutem o Zot,dhe ulem ne gjunje
me ndihmo, te kujtoj se kush jam une
ta gjej veten,dhe ta nxjerr kete mllef
te lutem me ndihmo ,para se te vdes.