Thenie Te Mencura

10/01/2010 01:47

ne dashuri lypet paftyrsi dhe trimeri  ejo burreri dhe filozofi


Me fat eshte ai burre, qe eshte dashuria e pare e nje gruaje,ndersa me me fat eshte ajo grua ,qe eshte dashuria e fundit e nje burri.

Nese me kupton gabimisht, mesoje qe s'kuptove asgje.
Jeta eshte nje loje dhe rregulli i pare eshte te shtiremi sikur nuk eshte-Alan Watts
Paragjykimet janë ato që budallenjtë përdorin për arsye-Voltaire
Ai qe është ne pozite te lartë,asnjëherë smund ta dije vuajtjen e popullit,sepse e pengon mendjelartesia.
Një thënie e mençur s'provon gjë-Voltaire
Çfarë është pafundësia? Mendo budallallëkun njerezor.-Bertrand Russell
Pyetja është çelësi i diturisë.
Sa me shume qe te lexoni pa u menduar,aq me teper bindeni se dini shume,por nese mendoni duke lexuar,aq me qarte do e shihni se ende dini shume pak.-Volter
Mos thuaj qe nuk te del koha: ti ka te njejtin numer oresh ne dite qe i ishin dhene edhe Mikelangelos, Nene Terezes, Leonardo da Vincit dhe Albert Anjshtainit. Ata vetem dinin ta perdornin si duhet.
Ka tri lloje miqsh: miq qe ju duan, miq qe s'duan ta dijne per ju dhe miq qe ju urrejne!
Librin mund ta krahasojmë me fqinjin tënd , nëse është i mirë, nuk do të zgjasë gjatë , e nëse është i keq, nuk mund të heqësh dorë aq lehtë.
Ironia është higjiena e mendjes.
Gjyko mbi inteligjencen e një njeriu në mbeshtetje të çështjeve për të cilat ai te pyet- Homer
Te mos duash nga frika se mos vuan, eshte si te mos lindesh nga frika per te jetuar
Ëndërroj, prandaj ekzistoj!

Keto thenie  jan nga AGIM METBALA

- Dështimet më të mëdha që i ndodhin secilit njeri, i ndodhin ngase nuk e ndjek zemrën se çka i thotë!
- Në rastet e shumta, përfundimi i mbarë, i harron të sakrifikuarit!
- Të dobëtit e fillojnë problemin, të fuqishmit e luftojnë problemin, ndërsa dinakët përfitojnë nga problemi!
Kur politikani zë të mirret me art, është simptomë e sigurt, se ka zënë t'i kuptoj gabimet e bëra!
- Dimensioni i poetit të madh, fatkeqësisht që kapet pas njëqind vjetëve!
Jeta është mister, në mbrendi të saj, ka mija xeherore të fatit dhe të gëzimit, ato duhet gërmuar dhe zbuluar vazhdimisht!
Çka kërkojnë shqiptarët, as Ajnshtajni i madh, nuk do ta kishte zbuluar formulën dhe as definicionin!
- Po t'ishte marrë Rugova me aktrim, Thaçi me enigmatikë, ndërsa Haradinaj me sport, me siguri kishin korrë suksese shumë më të lakmueshme se në politikë!
Kanë thënë se puna e dallon njeriun nga majmuni, unë shpesh shoh se majmuni bënë punë më të ndershme se sa shumë njerëz me renome!
Familja e shëndoshë, është kështjellë, të cilën armiku vazhdimisht kërkon ta shkatërroj!

Jeta eshte e veshtir ta perballosh por e mrekullushme ta jetosh
 Filozofia ime mendon a gjykon nga pasoja, apo pas ndonjë eksperience të saktë! 
Diferenca midis shkolles dhe jetes? Ne shkolle te mesojne dhe pastaj te jepet nje test. Ne jete te jepet nje test qe te mesoje.
Te rrish me budall eshte humbje kohe po me e keqja osht se behesh budall edhe vete.Winston Churchill 
Merrni diturine ose filozofine,prej cilit do burim qe ato rrjedhin.

Nese deshiron te jesh ilumtur pergjithmon e te ushqesh gezim per veten tende,ateher mos i llogarit veprat qe skan peshe.

Inati dhe hakmarja demton me teper shendetin tend sesa kundershtarin.

Te falësh nuk do të thotë të harrosh-Ismail Kadare zgerdhihet

 Vendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë. Ky është relativitet.-Ajnshtajn

Çdo e vërtetë shkencore kalon në tri faza: së pari njerëzit thonë se kjo bie në konflikt me Biblën, pastaj thonë se kjo ka qenë e zbuluar më herët dhe së fundi, thonë se ata gjithmonë kanë besuar në të”-Louis Agassiz 
“Kur botohet një libër i ri, lexoj një të vjetër”- Samuel Roger

Te jesh femer eshte fatkeqesi shume e madhe, se tere jeten tende ke te besh kryesisht me burrat.

Te martohesh eshte mire,te mos martohesh akoma me mire...

Te dashurosh eshte veper, te tradhetosh eshte kryeveper"

"Mendjet e medha diskutojne idete,
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojne Njerezit..."