Një pjesë e mirë e Europës është gjunjëzuar nga moti i ftohtë. Pas Francës, edhe Belgjika po vuan pasojat e të ftohtit të pazakontë. Për shkak të temperaturave të ulëta dhe dëborës, shumë fluturime janë vonuar dhe të tjerë po anulohen në aeroportin e Bruk

 Në Nion të Zvicrës është hedhur shorti për ligën e kampioneve dhe ligën europiane Uefa. Në ligën e kampioneve shorti kishte vënë përballë ekipet Shtutgard-Barcelona, Olimpiakos-Bordo, Inter-Çelzi, Bajern Fiorentina, CSKA e Moskës-Sevilja, Lion-Real-Madrid, Porto-Arsenal dhe Milan-Mançester Junajted.

Ndër çiftet më interesante per Europa lige janë Panathinaikos-Roma, Ajaks-Juventus, Liverpul-Unirea, Hamburg-PSV, Everton-Sporting apo Vilareal-Volfsburg