Shendeti

Ankthi, ja pse ndodh

10/01/2010 02:56
 Cfare rruge bejne ne brendesi te trurit tone ngacmimet dhe mendimet? Ky eshte kufiri i fundit me i fundit me te cilin merret sot neuroshkenca. Dhe ne baze te ketyre eksperimenteve duket se jane zbuluar arsyet qe shkaktojne ankthin tek njerezit. Nga testet ka dale se kjo gjendje emocionale...

Kollitja, cfare semundjesh na paralajmeron

10/01/2010 02:55
    Pyetja përse kollitemi, është ndoshta shqetësimi më i shpeshtë për mjaft njerëz, sidomos në stinën e dimrit. Shumë prej nesh mendojnë mos vallë kollitja paralajmëron ardhjen e sëmundjes? Për të sqaruar këtë shqetësim, specialistët e sëmundjeve të gjoksit shpjegojnë se kollitja është...

Leucemia, shkencetaret zbulojne vaksinen kunder semundjes

10/01/2010 02:54
    Shkencëtarët britanikë kanë zbuluar së fundi vaksinën kundër sëmundjes së leucemisë. Për herë të parë te njerëzit do të testohet vaksina kundër leukemisë. Ky mund të jep një hap i madh drejt mjekimit nga kjo sëmundje vdekjeprurëse. Shkencëtarët britanikë kanë zhvilluar terapi, e cila...

Nje diete e shendetshme qe parandalon shfaqjen e kancerit

10/01/2010 02:53
    Shumë studime të kryera në të gjithë botën, kanë provuar se një e treta e tumoreve malinje mund të parandalohen duke përmirësuar mënyrën e të ushqyerit. Rekomandimi kryesor për të realizuar këtë është : “ Të konsumosh ushqime në mënyrë të vazhdueshme ushqime me origjine vegjetale, me...

Dhimbja e kokes sherohet “online”

10/01/2010 02:50
 Vazhdon të rritet numri i personave që vuajnë nga dhimbja e kokës. Orë të tëra me duar të mbështetura mbi tavolinë, me fytyrën dhe qafën të kontraktuara, ndoshta duke kërcitur edhe dhëmbët pa e kuptuar. Ky është shembulli konkret i nisjes së dhimbjes së kokës. “Unë dëshiroj të flas shumë për...

Ne treg pilula kunder crregullimeve te gjumit

10/01/2010 02:48
 Del ne tregun nderkombetar pilula qe ndihmon njerezit me crregullime gjumi, i njohur ndryshe si fenomeni jet-lag. Kjo pilule eshte prodhuar kompania “Cephalon” dhe eshte testuar nga agjencia shteterore, “Food&Drug Administration” ne SHBA. Sipas te dhenave, pilula arrin te vendose rregull...

Tensioni i ulet “vret” me teper se tensioni i larte

20/12/2009 13:54
   Në ditët e sotme dëgjon prindërit, të afërmit, miqtë apo edhe ata që nuk i njeh, të ankohen vazhdimisht për probleme me emrin e sidomos me tensionin e gjakut. Disa shqetësohen nga tensioni i ulët e disa nga tensioni i lartë i gjakut. Por gjithsesi kjo është shumë shqetësuese. Mjekët...

Semundjet e veshkave, si mund te parandalohen ne kohe

20/12/2009 13:52
 Shkaku i sëmundjeve të veshkave, shpesh mbetet i panjohur. Sipas të dhënave, glomerulonefriti kronik është shkaktar në 12-15 % të rasteve, infeksionet urinare kronike, në 25 %, sëmundjet e trashëguara dhe kryesisht polikistoza renale në 17% dhe nefropatia diabetike, në 20 % të rasteve tek...

Si te shmangni semundjet e zemres dhe presionin e larte te gjakut

20/12/2009 13:51
 Shumëkush nga ne duhet të tregojë kujdesin e duhur për shëndetin e tij. Kështu mund të shmangni probleme të ndryshme shëndetësore dhe të shtoni disa vjet në jetën tuaj. Në qoftë se ndjeheni të lodhur nga dietat për të rënë nga pesha dhe për të mbajtur trupin në formë duhet të ndaloni duhanin...

Infeksionet ne shtatzeni, kur e rrezikojne foshnjen

20/12/2009 13:50
 Shtatzënia është një periudhë shumë e përshtatshme për zhvillimin e një infeksioni. Gjatë shtatzënisë është i deprimuar funksioni i limfociteve T, shumë shpesh ndryshon flora normale e kanalit të lindjes. Infeksionet mund të shfaqen gjatë shtatzënisë, lindjes ose pas lindjes. Rrugët e...

Hormoni, bar i ri kunder kancerit

20/12/2009 13:48
 Një hormon/proteinë të cilën e prodhon trupi i femrës gjatë shtatzënisë, mund të shndërrohet në një mjet të fuqishëm kundër kancerit. Alfa-fetoproteina, e cila gjendet në gjakun e fetusit, pengon rritjen e tumorit, ndërsa shërben edhe si parandalues i zhvillimit të tumoreve të reja- pohon...

Pemet dhe perimet mbrojne nga kanceri i mushkerive

20/12/2009 13:47
Një studim ku kanë marrë pjesë 1830 pjesëmarrës, gjendja shëndetësore e të cilëve është përcjellë për gati nëntë vite, ka nxjerrë si përfundim se konsumimi i vetëm 100 gramë pemë dhe perime në ditë, ul dukshëm rrezikun për t’u prekur nga kanceri në mushkëri. Ndikimi pozitiv i konsumimit shtesë të...

Tumori ne tru vazhdim i tumoreve nga organet jashte kokes

20/12/2009 13:47
 Nuk janë të pakta sëmundjet që prekin dhe dëmtojnë sistemin nervor të njeriut. Shtimi i pakontrolluar i qelizave kanceroze mund të shkaktojë tumor në trurin e njeriut. Kanceri i trurit paraqet një shumim të pakontrolluar të indit të trurit si dhe cipave që rrethojnë trurin. Ato mund të jenë...

Gjenet percaktojne jetegjatesine e meshkujve

20/12/2009 13:46
 Një gjen i pranishëm në spermë është kyç për kohëzgjatjen e pritur të jetës së meshkujve, bëjnë të ditur shkencëtarët japonez në një studim të publikuar në revistën Human Reproduction. Sipas të dhënave të reja, ky gjen është i pranishëm edhe te femrat, por aktivizohet vetëm te meshkujt....

Celularet nuk shkaktojne tumor ne tru

20/12/2009 13:45
 Një studim 30-vjeçar i realizuar në Skandinavi, ku është përfshirë thuajse e gjithë popullata, ka treguar se nuk ka lidhshmëri në mes të përdorimit të telefonit celular dhe zhvillimit të tumorit të trurit. Shkencëtarët kanë thënë se, përkundër faktit që në vitet e 90-ta është rritur...

Kujdes, sheqeri vret

20/12/2009 13:44
  Sa i mirë dhe aq i dëmshëm për shëndetin: përdorimi i tepërt i sheqerit është gjithnjë i dëmshëm për organizmin tonë. Nuk flitet vetëm për sheqerin si produkt, por mënyrat se si ai serviret në trupin tonë, të cilat janë të shumta. Pavarësisht problemeve që sheqeri shkakton në organizëm, ai...

Lekura e pishes e mire per shendetin e syve

20/12/2009 13:44
 Ekstrakti nga lekura e pishës është treguar një ilaç i shkëlqyeshëm në luftën kundër retinopatisë diabetike, respektivisht përkeqësimit të shikimit si pasojë e sheqerit të lartë në gjak. Hulumtuesit italian të Universitetit G D’Annunzio kanë eksperimentuar personat që vuajnë nga diabeti të...

Sinusiti, si te parandalojme rikthimin nga i ftohti

20/12/2009 13:42
 Me uljen e temperaturave gjatë stinës së ftohtë shtohet rreziku për rishfaqjen e sinusitit. Sipas mjekëve, kalimi i menjëhershëm i temperaturave nga të larta në të ulëta, brenda pak orësh, dhe e kundërta ndikojnë në shfaqjen e rrufës, që njihet si një nga shkaktarët e pezmatimit të mukozës së...

Mungesa e vitamines D dhe semundjet e melcise

20/12/2009 13:42
   Studimet e fundit në të cilat kanë marrë pjesë 118 pacientë me sëmundje kronike të mëlçisë, kanë vërejtur një mungesë të lartë të vitaminës D te të sëmurit. Mungesa e vitaminës D kishte ndryshuar nga e lehtë deri në shumë e shprehur, ndërsa niveli i ulët më serioz i kësaj vitaminës...

Keshilla per ata qe kane crregullime me gjumin

20/12/2009 13:41
 Në ditët e sotme pjesa më e madhe e njerëzve, sidomos ata mbi 45 vjeç, ankohen çdo ditë e më shumë për çrregullime të gjumit. Këto çrregullime shfaqen kryesisht në formën e vështirësisë për të fjetur, zgjimin disa herë gjatë natës, apo fjetjen me lehtësi dhe zgjimin pas disa orësh duke mos...

Identifikohet kodi gjenetik i kancerit te lekures dhe mushkerive

20/12/2009 13:39
 Shkencëtarët thonë se kanë arritur të identifikojnë në tërësi kodin gjenetik të dy nga format më të shpeshta të kancerit- atij të lëkurës dhe të mushkërive. Ky rezultat mund të shënojë kthesë në të kuptuarit e këtyre sëmundjeve, të detektimit të hershëm dhe shërimit të tyre, thonë...